התמחויות

 

דיקור מי שפיר

 
ד"ר לידור מבצע דיקור מי שפיר בהריון עובר בודד או בתאומים במרכז הרפואי הרצליה - HMC בין השבועות 16-20 להריון. 48 שעות לאחר הדיקור עלייך להגיע לבקורת במרפאה.
 

פעולות ניתוחיות והפסקות היריון

 
ד"ר לידור מבצע הפסקות הריון לאחר הפלה טבעית והפסקות הריון יזומות. במידה ומאובחנת הפלה טבעית (העדר התפתחות ההיריון - עד שבוע 9) ניתן לסיים הריון זה או באמצעות "תרופות" כגון ציטוטק או באמצעות "גרידה" כלומר ריקון תוכן הרחם באמצעות שאיבת תוכנו בהרדמה כללית. הפסקת הריון יזומה מבוצעת על פי רצון השאה ולאחר קבלת אישור ועדה להפסקת הריון או באמצעות שילוב תרופתי (עד שבוע 7) של מפיגין (המפסיק את התפתחות ההיריון) וציטוטק (הגורם לפליטת ההיריון) או באמצעות שאיבת תוכן ההיריון וריקון הרחם בהרדמה כללית ("גרידה").
 

טיפולים פוטודינמיים (PDT) לנגעי העריה

 
במרפאת "LAC" ממוקם מרכז טיפולי לנגעים לא ממאירים של אברי המין החיצוניים כמו הרפס חוזר ועקשני, מוקדי קונדילומה, נגעי מולוסקום ווסטיבוליטיס (מצב דלקתי כרוני של מבוא העריה המלווה בכאב בעת קיום יחסי מין וכן כאב כרוני שאינו קשור ליחסי מין).

הטיפול מושתת על אנרגיית אור המשפעלת חומר בלתי פעיל ההופך לפעיל ובכך גורם להרס תאים נגועים או חולים ומעודד הצמחת תאים בריאים במקומם. הטיפול הפוטודינמי (PDT) מורכב ממספר מחזורי טיפול ללא צורך בהרדמה וללא תופעות לוואי.
 

מהו טיפול פוטודינמי (PDT)?

 
PDT-Photo Dynamic Therapy הוא טיפול ממוקד לנגעי עור העריה ומושתת על חומר הנקרא פוטוסנסיטיזר (Photosensitizer) המשופעל ומבוקר על ידי סוג מסויים של אור אליו הוא רגיש.

טיפול ה-PDT הוא טיפול ממוקד לנגע בו רוצים לטפל. עקרון הטיפול הוא שימוש בחומר פוטוסנסיטיזר המופעל על ידי אור המוקרן רק לאזור הנדרש. לפני ההארה מורחים את החומר שאינו פעיל לכשעצמו על האזור הנגוע. החומר נוטה להצטבר בריכוזים הגדולים פי 10 בתאים הנגועים מאשר בתאים הבריאים שבסביבה הקרובה והרחוקה. החומר עובר שפעול רק לאחר שמאירים אותו באור המתאים ובעוצמה המתאימה. לכל פוטוסנסיטיזר זיקה ספציפית לאורך גל מסוים.

כאשר הפוטוסנסיטיזר חשוף לאורך גל מתאים הוא מייצר רדיקל של חמצן המשמיד את התאים שסביבו המכילים את החומר וכן את הווירוס הגורם לנגע. תאים ורקמות שאינם מוארים לא יינזקו כלל. גם הרקמות בסביבה הקרובה לנגע ומכילות את החומר בריכוזים נמוכים לא יינזקו.

הטיפול ב- PDT הינו טיפול מוכר מזה 30 שנה ויותר בהתוויות שונות כגון טיפול בגידולי הושט, הקיבה, והראות ולטפולים בגידולי עור שפירים וממאירים ומחלות עור שונות.
 

עקרון הטיפול

 
בתחילת הטיפול מורחים את האזור הנגוע במשחת הפוטוסנסיטיזר Amino Levulinic Acid) ALA) שהוא חומר המצוי בגוף בריכוזים קטנים. החומר נקלט על ידי תאי העור והופך לפורפירין (פרוטופורפירין 9) הפורפירין שבתאים רגיש מאד לאור הנראה בטווח האדום באורך גל של 630 ננומטר שהינו אור נראה ובלתי מזיק. בעקבות ההארה נוצרות נגזרות חמצן התוקפות והורסות את התא המכיל אותן כלומר את התא הנגוע. תאים נגועים קולטים יותר מאשר התאים הבריאים את החומר וזה גם מצוי בתאים אלו למשך זמן ארוך יותר מאשר בתאים הנורמאליים. לאחר כשעה עד שעתיים כאשר רובו של הסנסיטייזר נעלם מהתאים הבריאים אך עדיין נשאר בנגועים מבוצעת חשיפת האזור המטופל לאור האדום. התאים הבריאים והרקמה הבריאה מסביב לנגע לא ניזוקים.

בנוסף לחיסולם של התאים הנגועים, PDT הורס רקמה נגועה גם בשתי צורות אחרות: הפוטוטסנסיטייזר יכול להרוס כלי דם בתוך הרקמה הנגועה, וכך למנוע ממנה מלקבל חומרים מזינים שהיא זקוקה להם ובנוסף, PDT יכול להפעיל את המערכת החיסונית כדי שתתקוף את התאים הנגועים.
 

גורמים להצלחת הטיפול

 
הצלחת הטיפול תלויה במשתנים רבים. חשיבות גדולה נודעת לפרוטוקול הטיפולי, למכשיר מקרין האור, למשך החשיפה, למשחה ולעוצמת ההארה. ככלל אנו עושים שימוש במכשיר המבוסס על טכנולוגיית ה- LED המפיק עצמת אור נמוכה של עד 220mw/cm. כשעה-שעתיים לאחר מריחת האזור/ים הנגוע/ים במשחת ALA 20% חושפים את האזורים המטופלים לאור האדום למשך כ- 3-5 דקות. חוזרים על טיפול זה כ- 4 פעמים בהפרש של שבוע זה מזה.
 

תופעות לוואי אפשריות

 
לטיפול יכולות להיות תופעות לוואי קלות זמניות ומקומיות כגון תחושת צריבה באזור המטופל החולפת כעבור ימים מספר ומבלי להותיר כל סימן.
 

טכנולוגיית הטיפול

 
האור בו משתמשים עבור PDT יכול לבוא מלייזר או ממקורות אור אחרים כגון דיודות פולטות אור (LED).
יתרונו של אור ה- LED על זה של הלייזר הוא בעקר בכך שהוא אינו קוהרנטי כלומר מאיר שטח רחב ולא נקודתי, אינו מחמם (ולכן הורס) את הרקמה עליה הוא מוקרן, הוא בטוח יותר וללא כל סיכונים למטפל או למטופל, פשוט יותר להפעלה וללא תופעות לוואי. שימוש בהארת LED אינו מצריך אשפוז ויכול להיות מבוצע במרפאת הרופא ולא בבי"ח וללא צורך בהרדמה.

אור ממקור LED שמפעיל את רוב הפוטוסנסיטייזרים לא יכול לעבור לעומק של יותר מ-1 ס"מ רקמה ולכן אין סכנה לפגיעה ברקמות עמוקות. מסיבה זאת, משתמשים ב- PDT כדי לטפל בנגעים שטחיים על או בדיוק מתחת לעור לתוך הגידול. PDT הוא לכן אידיאלי לטיפול מקומי ושטחי של נגעי עור העריה השפירים ללא חשש לגרימת נזק לרקמות העמוקות.

נגעי עור העריה השפירים (לא סרטניים) הם נגעים עוריים שטחיים שהמשותף להם היותם מלווים בכאב מקומי, הפרעה בקיום יחסי מין, אודם מקומי, תפיחות, צריבה, אי נוחות במתן השתן ולעתים קרובות גם מפגע אסטטי. רובם נגרמים על ידי מיקרואורגניזמים וירליים או חיידקיים המועברים ביחסי מין.
 

מהלך הטיפול במרפאה

 
טיפול ה- PDT מבוצע במרפאה.
לאחר הכנה מתאימה של אזור נשוא הטיפול (ולאחר שאזור זה עבר לפני כן גילוח עצמי של השער) הרופא מורח את משחת הפוטוסינסיטייזר על כל הנגעים שבערווה. לאחר כשעה מאירים את הנגעים באמצעות אור אדום נראה המוקרן מנורת LED ייעודית. משך ההארה משתנה כמובן בהתאם לסוג הבעיה, גודל ופזור הנגעים. משך ההארה הממוצע הינו כ- 5-10 דקות לנגע בודד.
 

לאחר הטיפול

 
לאחר הטיפול המטופלת חוזרת לביתה ללא כל הגבלות או מגבלות. יש לחזור על טיפול זה לאחר שבוע.

שאלה: מהו טיפול פוטודינמי? (PDT-Photo Dynamic Therapy)

תשובה:
טיפול פוטודינמי הוא טיפול חדשני המושתת על שימוש באור הנראה. אור באורך גל מסוים משפעל חומר בלתי פעיל והופך אותו לפעיל. כאשר נמרח חומר זה על רקמה נגועה הוא נספג בתאים חולים או נגועים בריכוז של פי 10 מאשר בתאים או ברקמה הבריאה שסביבו. האור המוקרן הופך את החומר לפעיל בתאים או ברקמה שנחשפו והורס את התאים בהם נמצא. הטיפול הפוטודינמי אם כך יעיל ביותר לסילוק רקמה או תאים נגועים ובכך מאפשר את התחדשות הרקמה והתאים והחלמתם. לטיפול אין תופעות לוואי ואין נזק לרקמות בריאות ומבוצע ללא הרדמה מקומית או כללית.

שאלה: מהם נגעי אברי המין בהם אפשר לטפל בטיפול פוטודינמי? (PDT)

תשובה:
הטיפול הפוטידנמי מיועד לטיפול בנגעי העור הלא סרטניים באברי המין החיצוניים כגון קונדילומה (יבלת חרוטית), מולוסקום, הרפס וולבודיניה. הטיפול הפוטודינמי יעיל במיוחד לאחר שטיפולים קודמים כשלו בריפוי
הנגעים או במקרים עקשניים ונשנים.

שאלה: היכן וכיצד מבוצע הטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול הפוטודינמי מבוצע במרכז לטיפולים פוטודינמיים במרפאת "LAC". ואינו דורש אלחוש או הרדמה. החומר הרגיש לאור נמרח על האזור או הרקמה המיועדים לטיפול וכעבור כשעה לערך מוקרן על האזור אור (בד"כ אדום) למשך 5-8 דקות ממקור מנורה ייעודית. בסיום הטיפול המטופלת חוזרת לביתה. יש לחזור על הטיפול
בתדירות של אחד לשבוע במשך מספר שבועות.

שאלה: האם ישנן תופעות לוואי לטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול מבוצע במרפאת "LAC" ללא הרדמה כללית או אלחוש מקומי. בסיום הטיפול מורגשת לעתים תחושת צריבה מקומית החולפת מעליה כעבור מספר דקות. אין כל הגבלה או מגבלה לאחר הטיפול ואין צורך בהשגחה מיוחדת. הטיפול הפוטדינמי אינו מותיר כל סימן או צלקת. ניתן לחזור על הטיפול ככל שנדרש עד להעלמות הנגעים העוריים.

שאלה: האם ישנן תופעות לוואי לטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול מבוצע במרפאת "LAC" ללא הרדמה כללית או אלחוש מקומי. בסיום הטיפול מורגשת לעתים תחושת צריבה מקומית החולפת מעליה כעבור מספר דקות. אין כל הגבלה או מגבלה לאחר הטיפול ואין צורך בהשגחה מיוחדת. הטיפול הפוטדינמי אינו מותיר כל סימן או צלקת. ניתן לחזור על הטיפול ככל שנדרש עד להעלמות הנגעים העוריים.


* אין באתר זה משום תחליף להתייעצות ובדיקת רופא ואין במידע הכלול בו משום המלצה לטיפול. לקביעת פגישה עם ד"ר לידור – 03-6499851
 

אבחון ליקויי פוריות

 
מומלץ לפנות לאבחון כאשר קיים אי פריון המוגדר כהעדר יכולת להרות תוך שנה. אצל אותם זוגות בריאים המקפידים על יחסי מין מתוזמנים מומלץ לפנות ליעוץ כבר לאחר שישה חודשים. לאחר היעוץ תבוצענה בדיקות רלוונטיות ולאחר האבחון תינתן תכנית טיפול מתאימה.
 

טיפולי פריון והזרעות (IUI)

 
הזרעות מזרע בן הזוג מגבירות את סיכויי ההצלחה להרות. בפעולת ההזרעה מוחדר הזרע שעבר הכנה ("השבחה") במעבדה מתאימה, ישירות לרחם.
 

צילום רחם

 
צילום הרחם מבוצע כחלק מברור ליקוי פריון. במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגוד (על בסיס יוד) לתוך חלל הרחם ובעזרת שיקוף רנטגן ניתן לראות את תקינות צוואר הרחם וחלל הרחם וכן את תקינות ופתיחות החצוצרות. הבדיקה אינה מצריכה הרדמה.
 

מעקבי היריון נתמכי אולטרה-סאונד

 
עם קבלת תוצאת בדיקת הריון חיובית תופני לבצוע בדיקות ראשוניות וסקר גנטי. בשבוע 6 (איחור כשבועיים בוסת) יבוצע אולטרהסאונד ראשוני לתקינות ההריון והדגמת דופק עוברי. תעוצב תוכנית מפורטת להמשך מעקב ההריון. ד"ר לידור מבצע דיקור מי שפיר במידת הצורך.
 

ניתוחים קיסריים

 
ד"ר לידור מבצע ניתוחים קיסריים ראשוניים או חוזרים במידה וקיימת התוויה רפואית או על פי רצון האישה לסיום ההריון בניתוח מתוכנן ומתוזמן.
 

אבחון וטיפול בהפרעות הורמונליות ואי סדירות הוסת

 
במרפאתו של ד"ר לידור מאובחנות הפרעות בסדירות הוסת. מרבית הפרעות אלו נובעות משיבושים הורמונאליים. לאחר זיהוי הבעיה מותאם הטיפול לכל אישה ונערה תוך כדי מעקב רציף ובהתחשב בצרכים.
 

ייעוץ, טיפול ומעקב בגיל המעבר

 
גיל המעבר אצל נשים (מנופאוזה או גיל הבלות) היא התקופה בה נפסק המחזור החודשי.
לתהליך הפסקת המחזור החודשי שני שלבים:
1. קלימקטריום או פרי-מנופאוזה, שלב מקדים בו עדיין יש ביוץ, אולם הוא אינו תקין ולכן המחזור אינו תקין. נובע מירידה הדרגתית בכמות הורמון האסטרוגן המיוצר על ידי השחלות ושלב זה יכול להמשך כשנתיים. מאופיין בגלי חום
2. שלב המנופאוזה, (חדלון הוסת) השלב שבו אין לאישה דמם וסתי במשך 6 חודשים רצופים או יותר. זהו השלב שבו אין פעילות שחלתית כמעט והאישה כבר אינה יכולה יותר להיכנס להיריון.
הייעוץ ניתן בכל שלב הן למניעת תופעות גיל המעבר השונות והן למניעת הידרדרות בצפיפות העצם המאפיינת תקופה זו בחיי האישה.
מרפאת ד"ר לידור מתאימה אישית לכל אישה את הטיפול המתאים ממגוון תכשירים הורמונליים ולא הורמונליים המצויים כיום.
 

ייעוץ והתאמת אמצעי מניעה

 
ייעוץ מקיף הכולל את מגוון אמצעי המניעה יותאם אישית לנערות ונשים בגיל פריון. התאמת אמצעי מניעה אישית ממגוון סוגי גלולות חדישות והתקנת התקנים תוך רחמיים "רגילים" (משחררי נחושת) ו"הורמונליים" (מירנה) המפחיתים משמעותית את הדמם הוסתי.ד"ר לידור הינו חבר האגודה האירופאית לאמצעי מניעה.
 

מתן חוות דעת שנייה

 
ד"ר לידור נותן חוות דעת שנייה לגבי אבחנות שנעשו על ידי רופאים או מוסדות רפואיים. לגבי טיפולים שהוצעו ולגבי הצורך בניתוחים וסוגי הניתוח המוצעים. כמו כן ניתנת חוות דעת לבתי המשפט.
 

בדיקות תקופתיות

 
במרפאת "LAC" מבוצעות בדיקות תקופתיות הכוללות בדיקה גינקולוגית, בדיקת אולטרה-סאונד אגני, בדיקת (משטח) פאפ מצוואר הרחם, בדיקת HPV TYPING במידה ומתגלים שינויים בתאי צוואר הרחם על רקע זהום בווירוס HPV (HUMAN PAPILLOMA VIRUS) וכן בדיקות שד ידניות. המעקב השגרתי מומלץ לכל אישה מדי 6 חודשים אם מטעמה או אם במסגרת סקר תקופתי מטעם ארגון עובדים או מוסד בו היא מועסקת.