שאלות ותשובות

 
 
שאלה: מהו מולוסקום קונטגיוזום (MOLLUSCUM CONTAGIOSUM)?

תשובה:
מחלה מדבקת מוגבלת לעור ולריריות הגורמת לנגעים עוריים בולטים. נגרמת על-ידי וירוס המכונה MCV Contagiosum Molluscum Virus) ) - וירוס DNA הגדול ביותר, שידוע כיום לאדם. ההדבקות קורית במגע עם הנגעים בעור וביחסי מין. האזורים השכיחים להתבטאות המחלה הם באזור המפשעה, הירך הפנימית וסביב אברי המין. התלונות השכיחות הן גרד, עקצוץ, אי נוחות מקומית ומפגע אסתטי.
 
 
 
שאלה: מהו הרפס גניטלי ? (GENITAL HERPES)

תשובה:
הרפס גניטלי (של אברי המין) הינה מחלת מין מדבקת הנגרמת על-ידי נגיף ההרפס (Herpes Simplex Virus) ומתאפיינת בזיהום מקומי ובכיבים באיברי המין. לאחר החשיפה מתמקם הווירוס בתאי הרירית, רותם את מנגנוני השכפול התאיים ומשכפל את עצמו. התאים המנוצלים מתים, והווירוס פולש לתאים מאחסנים אחרים. הנגיף מדביק גם תאי עצב על-ידי חדירה לשלוחות העצבים המצויים בעור ונודד אל גופי התאים העצביים. שם הופך הווירוס ל"רדום" גם למשך שנים ואינו הורס את התא המאחסן. בתנאים מסוימים יכול הווירוס לעבור למצב פעיל ולנדוד חזרה לאורך סיבי העצב עד לתאי העור או הריריות ולהתחיל במחזור הדבקה חדש.

החשיפה לנגיף נגרמת כתוצאה ממגע של הריריות עם נגעים של אדם המפרישים את הווירוס בצורה פעילה כגון ביחסי מין ואף ברוק.

זיהום גניטלי (באברי המין) ראשוני מתאפיין בחום, כאבי ראש, תחושה כללית רעה וכאבי שרירים. באברי המין מורגש כאב, גרד, הפרשה ואי נוחות. על העור מופיעים נגעים שלפוחיתיים לעתים עם נוזל מוגלתי וכן כיבים. בלמעלה מ-80% מהנשים פוגע ההרפס גם בשופכה (צינור השתן) וגורם לכאבים בזמן השתנה.

בעת הישנות הזיהום בד"כ אין סימנים מערכתיים וישנם פחות נגעים ושלפוחיות על העור אך עדיין יש כאב, אי נוחות, עקצוץ וגרד מקומיים.
 
 
 
שאלה: מהי קונדילומה (יבלת חרוטית)? CONDYLOMA ACUMINATA

תשובה:
יבלת חרוטית (קונדילומה) היא נגע שפיר בצורת כרובית, הנגרמת על ידי וירוס הפפילומה (HPV –Human Papilloma Virus) המועבר במגע מיני. היבלת גורמת לאי-נוחות באברי המין, גרד, עקצוץ והפרעה אסתטית . הנגעים מתפתחים באברי המין הנשיים והגבריים לאחר חשיפה ממושכת לנגיף, לעיתים גם שנים לאחר ההדבקה.
 
 
 
שאלה: מהי וסטיבוליטיס? (VESTIBULITIS)

תשובה:
זוהי מחלה דלקתית של מבוא הלדן (האזור שבין אברי המין החיצוניים לאזור קרום הבתולין) המתאפיינת בכאב ממוקם המוחמר בעת קיום יחסי מין. הגורם הינו חידקי, וירלי ,טפילי או פטרתי. לאחר אבחנה וטיפול מתאים חולפת הדלקת והתלונות המאפיינות אותה.
 
 
 
שאלה: מהי וולבודיניה? (VULVODYNIA)

תשובה:
מצב המתאר כאב כרוני של מבוא הלדן המוחמר בקיום יחסי מין אך קיים גם ללא גירוי כל שהוא של האזור. טיפולים נוגדי דלקת למיניהם כנגד חיידקים, פטריות, טפילים ווירוסים אינם מועילים.
קיימים טיפולים תאורטיים רבים הכוללים אף טיפול ניתוחי לסילוק הרקמה נשוא הכאב כשההיגיון העומד מאחורי גישה זו הוא שהרקמה החדשה שתבנה (במקום זו שסולקה בניתוח) תהיה "חסונה" יותר כלומר יוצרת פחות כאב וכמו כן יותר עמידה לכאב.
 
 
 
שאלה: מהו טיפול פוטודינמי? (PDT-Photo Dynamic Therapy)

תשובה:
טיפול פוטודינמי הוא טיפול חדשני המושתת על שימוש באור הנראה. אור באורך גל מסוים משפעל חומר בלתי פעיל והופך אותו לפעיל. כאשר נמרח חומר זה על רקמה נגועה הוא נספג בתאים חולים או נגועים בריכוז של פי 10 מאשר בתאים או ברקמה הבריאה שסביבו. האור המוקרן הופך את החומר לפעיל בתאים או ברקמה שנחשפו והורס את התאים בהם נמצא. הטיפול הפוטודינמי אם כך יעיל ביותר לסילוק רקמה או תאים נגועים ובכך מאפשר את התחדשות הרקמה והתאים והחלמתם. לטיפול אין תופעות לוואי ואין נזק לרקמות בריאות ומבוצע ללא הרדמה מקומית או כללית.
 
 
 
שאלה: מהם נגעי אברי המין בהם אפשר לטפל בטיפול פוטודינמי? (PDT)

תשובה:
הטיפול הפוטידנמי מיועד לטיפול בנגעי העור הלא סרטניים באברי המין החיצוניים כגון קונדילומה (יבלת חרוטית), מולוסקום, הרפס וולבודיניה. הטיפול הפוטודינמי יעיל במיוחד לאחר שטיפולים קודמים כשלו בריפוי הנגעים או במקרים עקשניים ונשנים.
 
 
 
שאלה: היכן וכיצד מבוצע הטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול הפוטודינמי מבוצע במרכז לטיפולים פוטודינמיים במרפאת "LAC". ואינו דורש אלחוש או הרדמה. החומר הרגיש לאור נמרח על האזור או הרקמה המיועדים לטיפול וכעבור כשעה לערך מוקרן על האזור אור (בד"כ אדום) למשך 5-8 דקות ממקור מנורה ייעודית. בסיום הטיפול המטופלת חוזרת לביתה. יש לחזור על הטיפול בתדירות של אחד לשבוע במשך מספר שבועות.
 
 
 
שאלה: האם ישנן תופעות לוואי לטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול מבוצע במרפאת "LAC" ללא הרדמה כללית או אלחוש מקומי. בסיום הטיפול מורגשת לעתים תחושת צריבה מקומית החולפת מעליה כעבור מספר דקות. אין כל הגבלה או מגבלה לאחר הטיפול ואין צורך בהשגחה מיוחדת. הטיפול הפוטדינמי אינו מותיר כל סימן או צלקת. ניתן לחזור על הטיפול ככל שנדרש עד להעלמות הנגעים העוריים.
 
 
 
שאלה: למי מתאים הטיפול הפוטודינמי?

תשובה:
הטיפול הפוטודינמי מתאים לכל נערה ואשה בכל הגילאים, וכן לנשים בהריון היות והטיפול יעיל ונטול תופעות לוואי או סיכונים.